KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Okulumuz “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası Aldı...

18 Okulumuz “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası Aldı...

18 Okulumuz “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası Aldı.

 

Atatürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle 18 okullumuza “Beslenme Dostu Okul” sertifikaları Milli Eğitim Müdürü İsmail ÇETİN ile Halk Sağlığı Müdürü  Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ tarafından verildi.

 

Törende konuşan ÇETİN: “Bu memleketin daha eğitimli insanlar yetiştirilmesi anlamında beklentisi var. O yüzden bu beklentileri karşılamak adına eğitim ortamlarının daha iyi hale getirildiği kadar daha kaliteli bir eğitim verilmesinin sağlanması gerekmektedir. Okullarımıza her gün 50 bin öğrencimiz geliyor, 3500 öğretmenimiz görev yapıyor. Yani şehir nüfusumuzun çok ciddi bir bölümü nerdeyse yüzde 20 si burada bulunuyor böyle bir kitlesel ortamda temizlik, hijyen, beslenme gibi alanlarda en doğru şeylerin yapılması da temel hedeflerin arasında yer alıyor. Bunu da başarırsak beklentileri karşılamada başarı elde etmiş oluyoruz. Sayın Müdürümüzün de ifade ettiği gibi son yıllarda bu konuda artırılan iş birliğini, gösterilen dikkat ve harcanan çaba ile önemli bir mesafe aldığımızı memnuniyetle görüyoruz. Bugün ilimizdeki okullarımızın yarıdan fazlası beyaz bayrak almış duruma gelmiş bunun bir üst versiyonu olan beslenme dostu okul sayımızda, projenin yeni başlamasına rağmen ilk yılında 18 olmuş ve bu okullarımız belge almaya hak kazanmıştır… Bu çalışmaya İş birliği  ve katkılarından dolayı Halk Sağlığı  Müdürümüz Sayın Dr. Feramiş Beye ve ekibine ayrıca okullarımızın müdürlerine, öğretmenlerine bu konuda harcadıkları emek için teşekkür ediyorum.” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü  Dr. Feramiş Ender GÜNGÜNEŞ de programda yaptığı konuşmada; “Ülkelerin ekonomik gelişmişlikleri ile doğru orantılı olarak hastalıklarla mücadele farklılık gösterebiliyor. Ülkemizde de kalkınmışlığa bağlı olarak ortalama yaşam süreci 60 lı yaşlardan 70li yaşların üst sınırlarına yaklaşmaya başladık. Yaşam sürecinin artması ile birlikte yaşlı hastalıkları ile muhatap olamaya başladık. Bu hastalıkların tedavileri için ülke olarak bir çok maddi ve manevi  sorunlarla uğraşmak durumunda kalıyoruz. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı bu sorunlarla uğraşmak adına farklı bir strateji ortaya koymaya karar verdi.

Hastalıkları aza indirgemenin en basit yolu hastalığın kökenine inerek, hastalığa yol açacak etkenleri ortadan kaldırmaktır. Şeker hastalığını azaltmanın en basit yolu doğru yeme alışkanlığını topluma kazandırmak, akciğer hastalıklarını azaltmak için küçük yaşlardan itibaren sigaranın zararlarını anlatarak insanları eğitmek,  kalp hastalıklarını azaltmak için ise spor yapmanın gerekliğini anlatmamız gerekiyor. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığının en büyük paydaşı Milli Eğitim Bakanlığımız ve İlimizde Milli Eğitim Müdürlüğümüz okullarımız ve son noktada öğretmenlerimizdir. Buradan vermiş oldukları destek ve iş birliğinden dolayı başta Sayın Milli Eğitim müdürümüz İsmail ÇETİN’e okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.” dedi.

 

                Konuşmaların ardından sertifika törenine geçildi. Toplu resim çekildi.(11.12.2017)

12-12-201712-12-201712-12-201712-12-201712-12-201712-12-201712-12-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.