KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI...

  15  TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI...

         15  TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI

 

15 Temmuz  Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında müdürlüğümüzce İl Kültür Merkezinde 15 temmuz günü düzenlenen programa Valimiz Sayın Dr.M.İlker Haktankaçmaz, Belediye başkanı Mehmet Saygılı, Garnizon Komutanı Tug genaral  Selami ASLAN, ilimiz protokolü, şehit ve gazi aileleri çok sayıda vatandaş ve basın mensupları katıldı.

Kültür merkezinde düzenlenen program Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Kuranı Kerim tilaveti ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, “15 Temmuz tarihimizdeki en önemli günler arasında yerini almıştır. Modern zamanlarda emperyal güçler yöntem değişikliğine giderek ülkeleri topla, tüfekle ordularını kullanarak sömürgeleştirme yerine, o ülkelerin içinden kendilerine kullanışlı adamlar devşirerek bazı yapı ve kurumları kullanarak sömürmeyi daha elverişli görmüşler ve bu yöntemle dünya üzerinde geniş bir alanda büyük bir etkiye sahip olmuşlardır. 20.yüzyıl bu gelişmenin en etkin olduğu zaman dilimi olmuştur.

Ülkemizde 21. Yüzyılın hemen başından itibaren yatırımların hızlanması, ulaştırma, eğitim, sağlık, sanayi ve ekonomik gelişme anlamında büyük atılımların gerçekleşmesi  ve  en önemlisi siyasi istikrarın sağlanması ile birlikte dış politikada da milli ve yerli bir duruşun kararlılıkla sergilenmesi yukarıda sözünü ettiğimiz uluslararası sistem için ciddi bir handikap oluşturmuş, onlar için artık Türkiye “yoldan çıkmıştı” ve bu ülkeyi yeniden yoluna koymak gerekiyordu.

 Bunun için 2013 mayısında birkaç ağacın kesilmesini “çevreci duyarlılık” maskesi ile isyan sebebi haline getirip 76 ilimizde büyük gösterilere neden oldular. Bir  çok cam çerçeve indirildi, arabalar kundaklandı, ekonomiye ciddi hasarlar verildi.

Amaçlarına ulaşamayınca 17-25 aralık 2013 de yargı erkini kullanarak yolsuzluk ile mücadele görüntüsü altında ülkemize operasyon çektiler. Amaçları meşru ve seçilmiş hükümeti yargı bürokrasisini kullanarak devirmekti. Bu yöntemde işe yaramadı. Çünkü halkımız artık bu olanların perde arkasını engin ferasetiyle okumaya başlamıştı.

2015 yılında bu defa etnik farklılıklarımızı ve buna dayalı 30 yıldan fazla süredir kan ve gözyaşı akıtılması dışında hiç bir etkisi olmayan bölücü terör örgütünü görevlendirdiler. Güneydoğu bölgemizde kantonlar oluşturarak ülkemizi bölmek ve iç savaş çıkartmak amaçlanmıştı. Ancak Bölge halkının olanları kavraması ve devletimizin yanında yer alması, güvenlik güçlerimizin şehitler verme  pahasına sürdürdüğü etkin ve başarılı  mücadelesi sonucu bu girişimleri de sonuç vermedi.

15 Temmuz´da artık olmaz denilen, zaman zaman tarihimizde de gördüğümüz en radikal yöntemlerden birisi olan askeri darbe yoluyla gelmeye çalıştılar.

İşte o gün bizim için çok kritikti.  O gün artık vatandaşımız ne olduğunu ne yapılmaya çalışıldığını biliyordu.  Sayın Cumhurbaşkanımızın işareti ile herkes sokaklara dökülüp askerimizin üniformasını giymiş birtakım hainlerin, tanklarla, toplarla, uçak ve helikopterle ilk defa kendi ülkesinde kendi insanına saldıran bir güruha karşı imanını ve göğsünü siper ederek, yine askerimizin, yine polisimizin desteğiyle bu hain girişimi o gün sabaha kadar bitirdik.

Bu olay sıradan darbe girişimi değil ülkemizi bölmek, parçalamak işgal etmek ve sömürgeleştirmek arzusunu kendi silahlarımızla ve ordumuza sızmış  üniformasını çalmış hainler vasıtasıyla  gerçeklestirme  girişimiydi. Bu tarihin en alçak, en sofistike örgütüne karşı sokaklara meydanlara dökülen milyonlarca insanımız parlak bir zafer kzanmıştır. 249 şehit ve 2300 den fazla gazimiz olmuştur.

Bu gün bu olayın birinci seneyi devriyesinde şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize selam ve hürmetlerimizi arz ediyorum.

 

Programda konuşan Kırıkkale Valisi Sayın Dr.M.İlker Haktankaçmaz’da, 15 Temmuz’un esasında bir milat olarak, tarihin değiştiği bir gece olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

Haçlı seferi ile başlayan, daha sonra Çanakkale’de, Sarıkamış’ta karşımıza çıkan ve Kurtuluş Savaşı ile devam eden ve bin yıldır bu topraklarda yaşayan bu milletin ayağına vurulmak istenen pranganın adının daha sonra PKK olduğunu, DEAŞ olduğunu ve en son FETÖ olarak karşımıza çıktığını ifade eden Vali Haktankaçmaz, “ Bu millet bugüne kadar bu mücadelenin üstesinden gelmesini bildi. Kurtuluş Savaşına başlarken de bu milletin elinde, düşmanın elinde olanla orantılı silahlar yoktu. 15 Temmuz gecesi de sadece siz değerli şehit yakınlarının yetiştirdiği o kahramanların elinde sadece yürekleri vardı, sadece bedenleri vardı ve o bedenleri ile Asker üniforması giymiş teröristlerin karşısına çıktılar. Bizler bugüne kadar yaptığımız gibi cesaretimizle ve sadece Allah’a olan inancımızla ve güvenimizle o gece teröristleri alt etmesini bildik.” dedi.

15 Temmuz’un ne anlama geldiğini, belki o girişim başarılı olsaydı ne olurdu açısından bakılırsa ancak anlaşılabileceğini, o gece yapılmak istenilenin sadece yönetime el koymak, sadece iktidarı değiştirmek olmadığının bugün çok açık bir şekilde görüldüğünü vurgulayan Vali Haktankaçmaz, “ O gece yapılmak istenilenin, Amerika’da ki FETÖ elebaşının, bir meczubun ya da onun etrafındaki birkaç meczubun düşünerek organize edebileceği bir iş olmadığını bugün çok daha iyi anlıyoruz. Hangi gizli ellerin, hangi finansörlerin o işe destek verdiğini bugün çok açık bir şekilde görüyoruz.

Tabi tüm bu olanların bir sebebi var. Bugün özellikle bölgemiz yeniden dizayn ediliyor, sınırlar ve haritalar yeniden çiziliyor. Dolayısıyla bu haritanın çizilmesine engel olacak bir gücü, bir ülkeyi, bir milleti bertaraf ederek bir ülkeyi topyekûn işgal etmekti.

Çünkü o gece eğer Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çok büyük bir çoğunluğu sağlam durmasaydı, o gece polisimizin, diğer güvenlik güçlerimizin çok büyük çoğunluğu sağlam durmasaydı, o gece milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokağa inmeseydi bugün bizler muhtemelen Irak’ta yaşayan insanlardan, Suriye’deki ortamdan çok farklı bir ortamda olmayacağımızı artık çok rahat bir şekilde görebiliyoruz.” Dedi

Hiçbir ülkenin, hiçbir milletin böyle bir teşebbüsün ikincisine tahammülü olmadığını, hatta birçok ülkenin birincisini dahi kaldırmakta zorlanacağını belirten Vali Haktankaçmaz, “ 15 Temmuz’u bu millet imanıyla alt etmesini bildi. Bu girişimlerden, bu olaylardan millet olarak, fert olarak ders çıkartmamız lazım. Çanakkale’de olanları, Sarıkamış’ta olanları, ülkemizin terörle mücadelesinde canını ortaya koyan kahramanlarımızı, şehitlerimizi unutmadığımız gibi 15 Temmuz gecesi olan olayları da unutmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından program, 15 Temmuz Video gösterisi, türküler ve şiirlerin okunması, slayt gösterisi, Kırıkkale Lisesi ve Kırıkkale  Osman Gazi Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri  tarafından hazırlanan  oratoryo ve tiyatro oyunu ile sona erdi. (15.07.2017)

18-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-201718-07-2017

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.