KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Demokrasi Ve Millî Birlik Günü Düzenlenen Programla Anıldı

Öğrencilerimizin hazırladığı gösteriler büyük bir beğeni ile izlenirken, şehit yakınları ve izleyiciler göz yaşlarına hakim olamadı.
15 Temmuz Demokrasi Ve Millî Birlik Günü Düzenlenen Programla Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü İkinci Yıl Dönümü münasebetiyle  Kültür Müdürlüğü Salonunda anma programı düzenlendi. Programa Valimiz Sayın Dr. M. İlker Haktankaçmaz, Ak Parti Kırıkkale Millet Vekili Ramazan Can, Mühimmat ve Garnizon Komutan V. Albay Coşar Yardımcı, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Tüfekçi, protokol üyeleri, 15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerimiz, öğretmenler, veliler, öğrenciler ve misafirler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan AK Parti Milletvekili Ramazan Can, 15 Temmuz’un bir işgal harekâtı olduğunu ifade ederek, kırk yıllık süreç içerisinde Devletin silahlarını kendi milletine doğrultabilecek kadar alçak bir yapı oluştuğunu ifade etti. 

Anma Programında konuşan ve bundan iki yıl önce Türk milletinin Türk-İslam tarihinde görülmemiş bir ihanetle karşı karşıya kaldığını ifade eden Vali Haktankaçmaz ise, “ O gece bu milletin içerisinden çıkmış olmakla beraber bu milleti tanıyamamış, mensubu olduğu bu millete o kadar yabancılaşmış bir güruh, bir çete bu milleti iki tane tankla, iki tane topla esir alacağını, kendi ifadeleriyle  ‘ Çil yavrusu gibi dağıtılacağını’ hesap etti. Bu millet evlatlarının o korkuyla bu vatan topraklarının anahtarını altın tepside kendilerine, esasında onu kullanan efendilerine sunacağını hesap ettiler. Ama bu milletin evlatlarının içerisindeki o vatan sevgisini, o bayrak sevgisini hesaba katmadılar ”şeklinde konuştu. 

O gece karşı karşıya kalınan sıkıntının bu milletin tarihindeki ilk sıkıntı olmadığını, bu topraklarda yaşamanın bedelinin millet olarak fazlasıyla ödendiğini vurgulayan Vali Haktankaçmaz şunları söyledi: 

“ Biz bu bedeli Çanakkale’de ödedik, Dumlupınar’da ödedik, Kurtuluş Savaşı’nda ödedik ve kırk yıla yakın bir süredir de terörle mücadele etmek suretiyle halen ödüyoruz. 15 Temmuz’da yaşanan da buna ilaveten açılmış yeni bir cephedir. Bu milletin evlatları elinde bir taş bile olmadan tankların karşısına çıktı, silahlara göğsünü siper etti. Uçaklardan, helikopterlerden ateş açıldığını görmesine rağmen, yanında şehitler olmasına rağmen o alanları, bulunduğu mevziileri terk etmedi. Bu bir destanlık hikâyesidir, bu bir kahramanlık hikâyesidir.”

Düzenlenen Anma etkinlikleri ile o gece neler yaşandığının, perde arkasında neler olduğunun yeni nesillere aktarılmasının önemini vurgulayan Vali Haktankaçmaz, “ Bu millet bayrağın ne demek olduğunu, vatanın ne demek olduğunu çok iyi bilir. Bunların kaybedilmesi ile ilgili olayları, saldırıları bu millet geçmişte çok yaşadı. Dolayısıyla vatanı olmayanın, bayrağının da olmayacağını, dininin de olmayacağını bilir. Bu millet her şeyini kaybeder ama bayrağını, vatanını, milletini kaybetmeyi hiçbir şekilde kabullenmez. Canını verir toprağını vermez, bayrağını vermez. Bu da Türkiye düşmanları ileTürkiye’ye oyun kuranlar tarafından anlaşılmıştır. ”dedi. 

Konuşmaların ardından 15 Temmuz Şehitleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Kırıkkale Lisesi, Şehit Nebi Gündoğan Anadolu Lisesi , Yenimahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi ve Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladıkları “Hâkimiyet Milletindir” Oratoryosu ile Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin düzenlediği 15 Temmuz Tiyatrosu sergilendi.

Program sonrasında Milli Eğitim Müdürümüz Tüfekçi, etkinliklere katılan öğrencilere göstermiş oldukları güzel performanstan dolayı teşekkür ederek, Katılım Belgesi takdim etti.

15-07-201815-07-201815-07-201815-07-201815-07-201815-07-201815-07-201815-07-201815-07-201815-07-2018 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - Valilik Binası 0 (318) 224 61 04 / 224 61 06 / 224 61 07 / 224 61 08 / 222 01 33 / 222 01 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.