KIRIKKALE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AB Comenius Regio Projesi

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi Eurodesk Noktası’ın; Portekiz’in Santa Maria de Feira Belediyesi ile yürüttüğü “Health4life” (Yaşam İçin Sağlık) isimli Sağlık için yaşam Comenius Regio Projesinin 3. toplantısı Santa Maria da Feira şehrinde yapıldı.
AB Comenius Regio Projesi

13-17 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılan toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden M. Bahadır DÜLGER, Ümit Y.GÜRSOY, Hasan KÖKREK, M.Can HİÇYILMAZ; projenin yerel ortakları olan Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Doç.Dr. Fatma Nişancı KILINÇ, Yrd.Doç.Dr. Biriz ÇAKIR, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden Ümit UÇANKUŞ ve Mehmet Varlıoğlu Ortaokulu’ndan Ayşegül SARIKAYA katılmıştır.

Toplantıda proje yerel ortakları olan hem Kırıkkale hem de Santa da Feira’daki iki okulun 11-14 yaş grubundaki öğrencilerin BMI(Beden kitle indeksleri)ölçümleri yapılarak, karşılıklı değerlendirilmesi sağlanmış, Haziran ayında öğrencilere uygulanan KIDMED (Akdeniz Beslenme Kalite İndeksi Anketi) sonuçları masaya yatırılmıştır. Bunun yanı sıra, iki ülkenin kültürel miraslarının keşfedilmesi amacıyla iki ülkenin geleneksel sporları da tanıtılarak katılımcılar arasında etkileşim sağlanmıştır.

Okul gezileri esnasında sınıfların ülkemiz bayrağı ile donatılmış olması, öğrencilere Türkçe bazı kelimelerin öğretiliyor olması memnuniyetle karşılanmıştır.

Ayrıca, Proje sonuçlarından birisi olan, iki ülke ortak kurumun içeriğini birlikte hazırladığı “Yemek Tarifleri” (Recipe Book) kitabının tanıtımını Portekizli proje ortağı kurum kısa bir tanıtım yaparak, proje katılımcılarına taktim ettiler. Ayrıca bu kitabın Ar-Ge birimi tarafından İngilizce’den Türkçe çevrilmesiyle ülkemizde yaygınlaştırılması da sağlanacaktır.

Yaptığı AB Projeleri ile  Türkiye’nin AB müzakere heyetinin Kırıkkale’deki bir parçası haline gelen Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen,  Proje katılımcıları Santa Da Feira Belediye Başkanına Osmanlı Kaftanı minyatürü ve Türk Milli Takım Forması hediye ettiler.

 

Proje ile ilgili detaylı bilgileri ve dökümanları proje websitesi www.h4life.net adresinden bulabilirsiniz.

 

Proje Yerel Aktiviteleri dosyasına ulaşmak için tıklayınız.

 

Proje Yemek Kitabı dosyasına ulaşmak için tıklayınız.

 

Fabrikalar Mah. Ulubatlı Hasan Cad. B Blok No39 71100 Merkez/KIRIKKALE - YENİ VALİLİK BİNASI 0(318) 224 61 07 / 08 0(318) 222 01 33/44 ESKİ MEM BİNASI 0(318) 224 61 04 0(318) 224 26 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.